Сторінки

Другий семестр 2021рік 11клас Хімія

Понеділок 04.01 2021.Хімія.

Тема: Кислоти. Кислотні дощі.

1.Опрацювати(прочитати , пригадати, усвідомити, якщо не зрозуміло , то задати питання по вайберу) інформаційну довідку на сторінці 104 підручника Хімія 11кл Ярошенко. Все записуємо у робочий зошит: і тему, і інформацію та завдання, і вправи.

2.Читаємо про хімічні властивості кислот.

 

Висновок. Отже, кислоти –це складні сполуки, що містять у своєму складі атоми Гідрогену та кислотний залишок. 

         НCl, HNO3 одноосновні.

         H2SH2CO3 двухосновні.

         H3BO3, Н3PO4 трьохосновні кислоти.

           Оксигеновмісні – НNO3, H2SO4.

                   Безоксигенові – H2S HF.

рН(водневий показник) від 0 до 7 – кисле середовище. Навіть , якщо вода має показник рН 6,3 або 6,5, то це свідчить про слабкокисле середовище. Якщо рН дорівнює 7, то нейтральне. А взагалі, вода, яку ми пємо має бути з рН вище 7.

Хоча б 7,5.

    3. Виконаємо завдання 1 сторінка 105.

Приклад приводжу свій, а ви подумаєте і напишете свій приклад: сфотографуєте і відправите вайбером.

                                               Zn+2HCl→ZnCl2+H2↑,

      CaO+2HNO3 Ca(NO3)2+H2O,

      Ba(OH)2 + 2HCl→BaCl2+2H2O,

                                        H2SO4+BaCl2→BaSO4+ 2HCl,

                                        2HCl+CaCO3→CaCl2 +H2O+CO2.

4.Прочитати текст про кислотні дощі на сторінці 106-110. Відповісти на питання: як виникають та якої шкоди завдають? Як ми можемо їм запобігти? Як підтримувати чистоту повітря?

Привести приклади рослин, які ростуть на різних  грунтах.*(нейтральних, лужних та кислих).(відправити відповіді  у вигляді фото – вайбером).

5. Виконати вправу 1 стор.111.



15.01.2021рік пятниця

Тема.Особливості взаємодії нітратною і концентрованої  сульфатної кислот з металами.


ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ

• Нітратна й концентрована сульфатна кислоти в реакціях з металами проявляють специфічні властивості: Нітроген і Сульфур, що входять до їхнього складу, є сильними окисниками.

• Концентрована нітратна кислота реагує з усіма металами, крім платини Pt, золота Au, родію Rh, танталу Ta й іридію Ir, відновлюючись до нітроген(IV) оксиду, у якому ступінь окиснення Нітрогену становить +4.

• Розведена нітратна кислота, залежно від активності металу, відновлюється: з активними металами — до нітроген(І) оксиду N2O зі ступенем окиснення +1, а з малоактивними — до нітроген(ІІ) оксиду NO зі ступенем окиснення +2.

• Дуже розведена нітратна кислота реагує з активними металами, відновлюючись до нітроген(І) оксиду N2O, молекулярного азоту N2амоніаку NHабо амоній нітрату NH4NO3.

• Концентрована сульфатна кислота як окисник: з активними металами відновлюється до сульфур(IV) оксиду SO2сірки S, гідроген сульфіду H2S; з малоактивними — тільки до сульфур(IV) оксиду.

Завдання.      

2) опрацювати §21 та записати у зошит приклади хімічних реакцій (конспект). Усвідомити та розібратись з матеріалом.Виконати вправу 6 та 7 на сторінці 116. (фото конспекта з вправами відправляти вайбером)


18 .01.2021рік понеділок.

Тема. Взаємодія з металами  нітратної та сульфатної кислот.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Поясніть, як нітратна кислота взаємодіє з металами: а) концентрована з усіма металами; б) розведена з активними й малоактивними металами; в) дуже розведена з активними металами.

2. Позначте, до якого ступеня окиснення відновиться Сульфур, і вкажіть формулу сполуки, якщо срібло прореагує з концентрованою сульфатною кислотою.

А +4, SO2

Б 0, S

В -2, H2S

Г тільки +4, SO2

3. Укажіть можливі речовини, до яких відновиться Нітроген під час реакції взаємодії магнію з дуже розведеною нітратною кислотою.

А N2, NH3

Б NH3, NO

В N2, NO

Г NH4NO3, NO2

4. Складіть рівняння реакцій за схемою: N→ NO → NO2 → HNO3 → Mg(NO3)2.

5. Складіть рівняння реакцій між: а) Ag і HNO3 (конц.); б) Ag і HNO3 (розв.); в) Zn і HNO3 (дуже розв.) з відновленням Нітрогену до ступеня окиснення 0; г) Са і H2SO4 (конц.) з відновленням Сульфуру до ступеня окиснення -2; ґ) Ag і H2SO4 (конц.). Складіть електронний баланс кожного рівняння реакції, укажіть окисник і відновник.

6. Мідь масою 1,92 г повністю прореагувала з концентрованою сульфатною кислотою. Обчисліть об'єм газу (н. у.), що виділився. Назвіть газ.

7. Алюміній масою 4,32 г повністю прореагував з розведеною нітратною кислотою. Обчисліть масу алюміній нітрату й об'єм газу (н. у.), що утворилися. Назвіть газ.

(Розвязання фотографувати та відправляти вайбером)

22.01.2021рік пятниця.

Тема. ОБЧИСЛЕННЯ КІЛЬКОСТІ РЕЧОВИНИ, МАСИ АБО ОБ'ЄМУ ПРОДУКТУ ЗА РІВНЯННЯМ ХІМІЧНОЇ РЕАКЦІЇ, ЯКЩО ОДИН З РЕАГЕНТІВ УЗЯТО В НАДЛИШКУ

Розглянути матеріал, опрацювати , зробити конспект, виписати головне.

Уміння розв'язувати задачі створює умови для впровадження безвідходних технологій, уникнення виробничих втрат, а отже, і здешевлення продукції. Це впливає на фінансовий та підприємницький стан багатьох виробництв.

Розв'язуючи задачі цього типу, насамперед потрібно обчислити за рівнянням реакції, який з реагентів узято в надлишку. Розрахунок продуктів здійснюють за речовиною, якої не вистачає.

Обчислення маси продукту, якщо один з реагентів узято в надлишку.

Задача 1. На сульфатну кислоту масою 29,4 г подіяли натрій гідроксидом масою 30 г до утворення середньої солі. Обчисліть масу утвореної солі.

Обчислення об'єму продукту, якщо один з реагентів узято в надлишку.

Задача 2. До порошку магнію масою 15 г долили хлоридну кислоту, що містить HCl кількістю речовини 1 моль. Обчисліть об'єм (н. у.) водню, що виділився під час реакції.

Обчислення кількості речовини продукту, якщо один з реагентів узято в надлишку.

Задача 3. На барій хлорид масою 20,8 г подіяли калій сульфатом масою 20,88 г. Обчисліть масу утвореного осаду та кількість речовини калій хлориду


ПІДСУМОВУЄМО ВИВЧЕНЕ

• Розв’язування задач у хімії розглядають як метод, що інтегрує знання та способи дій з математикою, фізикою, основами хімічного виробництва.

• Уміння розв’язувати розрахункові задачі дають змогу використовувати на практиці знання про кількість речовини, молярну масу та молярний об'єм, масу й об'єм, складати пропорцію та систему рівнянь, здійснювати на їхній основі обчислення, правильно використовувати фізичні величини та їхні розмірності.

• Розрахункові задачі забезпечують умови для впровадження безвідходних технологій, уникнення виробничих втрат, а отже, здешевлення продукції, що впливає на фінансовий та підприємницький стан багатьох виробництв.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ (кожному учню своя задача як у журналі по списку.)

                     1. Купрум(ІІ) оксид масою 32 г прореагував з розчином нітратної кислоти, що містив кислоту масою 31,5 г. Обчисліть масу утвореного купрум(ІІ) нітрату.
                   2. На залізо масою 12 г подіяли хлоридною кислотою, що містить HCl масою 21,9 г. Обчисліть об'єм виділеного газу (н. у.). Назвіть газ.
                 3. Натрій карбонат масою 74,2 г прореагував з нітратною кислотою масою 94,5 г. Обчисліть масу натрій нітрату й об'єм газу (н. у.), що утворилися.
                4. Срібло масою 2,16 г прореагувало з концентрованою сульфатною кислотою масою 22 г. Обчисліть масу та кількість речовини аргентум(І) сульфату й об'єм виділеного газу (н. у.). Назвіть газ.
            5. Калій сульфід масою 44 г прореагував із сульфатною кислотою масою 40 г. Обчисліть масу та кількість речовини утвореної солі й газу. Назвіть продукти реакції.
                 6. Магній масою 15 г прореагував з розведеною нітратною кислотою, що містила кислоту масою 63 г. У цій реакції Нітроген відновився до ступеня окиснення +1. Обчисліть масу та кількість речовини утвореної солі й газу. Назвіть газ.
   7. Цинк масою 19,5 г вступив у взаємодію з концентрованою сульфатною кислотою масою 44 г, упродовж якої Сульфур відновився до ступеня окиснення -2. Обчисліть маси та кількості речовин цинк сульфату та води й об'єм утвореного газу (н. у.). Назвіть газ.

ЦІКАВО ЗНАТИ

• Концентрована сульфатна кислота має здатність поглинати вологу, тож її застосовують як осушувач. Це можна спостерігати, виконавши дослід.

У хімічний стакан насиплемо порошок сахарози (цукрову пудру), додамо невелику кількість води, розмішаємо скляною паличкою й обережно доллємо концентровану сульфатну кислоту. Через деякий час утвориться чорна маса, що підніматиметься до верху стакана. Чорна маса — це вуглець, який виштовхується газами — сульфур(IV) і карбон(IV) оксидами.

• Концентрована сульфатна кислота — небезпечна для здоров'я речовина. У разі потрапляння на шкіру спричиняє опіки, які важко лікувати. Якщо ж таке трапилося, потрібно насамперед промити вражене місце великою кількістю проточної води, а потім — розчином натрій гідрогенкарбонату.

• У концентрованій нітратній кислоті самозаймаються скипидар і тирса. Наслідком потрапляння її на шкіру є поява жовтих плям, оскільки з білками нітратна кислота утворює речовини яскраво-жовтого кольору.

(Розвязання і конспект фотографувати та відправляти вайбером)

НАВЧАЛЬНИЙ ПРОЕКТ (підготувати за вибором)

1. Штучні алмази в техніці.

2. Неорганічні речовини у фармації (або домашній аптечці) і харчовій промисловості.

3. Кислотні дощі.

 








Немає коментарів:

Дописати коментар