Сторінки

Другий семестр 2021рік.Біологія 7клас

 09.02.2021рік

Тема. Опора і рух. Види скелета у тварин.

Завдання: переглянути відео.  Дати письмово відповіді на питання після параграфа. Головне, з переглянутих наступних відео - законспектувати та вивчити.

Додатково відео №1: 


Переглянути відео№2:









05.01.2021рік

Тема: Різноманітність ссавців.

1)     Опрацювати параграфи 26-27. підручник Біологія Остапченко 7клас.

https://youtu.be/RSVtc599Qz8

1)    Відповісти на тестові питання.

ТЕСТОВИЙ САМОКОНТРОЛЬ ЗНАНЬ (виберіть одну правильну відповідь)

 

1. Укажіть систематичну одиницю, яку застосовують лише в систематиці тварин: а) вид; б) рід; в) родина; г) ряд.

2. Укажіть тип клітин, який є лише в кишковопорожнинних: а) залозисті; б) жалкі; в) нервові; г) травні.

3. Укажіть клітини, завдяки яким відбувається регенерація в гідри: а) жалкі; б) залозисті; в) нервові; г) проміжні.

4. Укажіть спеціалізовані органи дихання багатощетинкових червів: а) зябра; б) легені; в) трахеї; г) легеневі мішки.

5. Укажіть кільчастих червів, у яких сегменти несуть бічні мускульні лопаті: а) нереїс; б) трубочник; в) медична п’явка; г) дощовий черв'як.

6. Зазначте особливості будови членистоногих: а) тіло складається із сегментів, які подібні за будовою, членисті кінцівки відсутні; б) тіло складається із сегментів, які подібні за будовою, членисті кінцівки наявні; в) тіло складається із сегментів, які різняться за будовою, членисті кінцівки відсутні; г) тіло складається із сегментів, які різняться за будовою, членисті кінцівки наявні.

7. Укажіть особливості покривів членистоногих: а) шкірно-м'язовий мішок наявний; б) шкірно-м’язовий мішок відсутній, є зовнішній скелет з кутикули; в) шкірно-м'язовий мішок відсутній, є внутрішній скелет; г) шкірно-м’язовий мішок наявний, є зовнішній скелет з кутикули.

8. Укажіть, де у членистоногих здебільшого розташовані членисті кінцівки, що забезпечують пересування: а) на голові; б) на сегментах грудного відділу; в) на сегментах черевця; г) членистоногі таких кінцівок не мають.

9. Укажіть кількість пар кінцівок, розташованих на головогрудях павукоподібних:а) вісім; б) три; в) п’ять; г) шість.

10. Укажіть членистоногих, яким притаманні хеліцери: а) річковий рак; б) павукхрестовик; в) омар; г) прісноводний краб.

11. Зазначте, де розташовані крила комах: а) на середньо- та задньогрудях; б) на передньо- та середньогрудях; в) на задньогрудях та черевці; г) на черевці.

12. Укажіть комах, яким притаманний колючо-сисний ротовий апарат: а) жуки; б) мухи; в) метелики; г) комарі.

13. Визначте, з яких відділів складається тіло комах: а) голови, грудей, черевця; б) головогрудей та черевця; в) голови та тулуба; г) голови, тулуба та хвоста.

14. Укажіть комах, розвиток яких відбувається з неповним перетворенням: а) жуки; б) метелики; в) прямокрилі; г) двокрилі.

15. Укажіть комах, представники яких пристосувалися до життя у прісних водоймах: а) прямокрилі; б) метелики; в) таргани; г) жуки.

16. Укажіть молюсків, які здатні утворювати перлини: а) жабурниця;б) перлова  скойка; в) ставковик; г) виноградний слимак. 

17. Укажіть органи дихання черевоногих молюсків: а) тільки зябра; б) тільки легені;  в) як зябра, так і легені; г) спеціалізовані органи дихання відсутні.

18. Зазначте вид гельмінта, для якого людина слугує проміжним хазяїном:    а) стьожак широкий; б) печінковий сисун; в) ехінокок; г) аскарида людська.

19. Зазначте вид гельмінта, яким людина може заразитися в разі споживання недостатньо кулінарно обробленої риби: а) стьожак широкий; б) печінковий сисун; в) ехінокок; г) гострик.

20. Укажіть спосіб зараження людини трихінелою: а) споживання некип’яченої води; б) вживання сирої риби; в) споживання немитих овочів і фруктів; г) споживання недостатньо просмаженого або провареного м'яса свині.

21. Укажіть переносника збудника чуми: а) пацюкова блоха; б) людська воша; в) ґедзі; г) іксодові кліщі.

22. Укажіть паразита шкіри людини: а) борошняні кліщі; б) коростяний свербун; в) жигалка осіння; г) коропоїд.

23. Укажіть кровосисні види, здатні живитись кров’ю людини: а) оводи; б) коропоїди; в) комарі; г) залозниця вугрова.

24. Укажіть відділи, на які поділяється тіло риб: а) голова, груди, черевце; б) головогруди, черевце; в) голова, тулуб, хвіст; г) голова, тулуб, нога.

25. Зазначте органи дихання більшості риб: а) зябра; б) легені; в) трахеї; г) легеневі мішки.

26. Укажіть риб, які не мають зябрових кришок: а) осетроподібні; б) акули; в) оселедцеподібні; г) коропоподібні.

27. Зазначте, де мешкають амфібії: а) лише у водоймах; б) лише на суходолі; в) лише у ґрунті; г) як на суходолі, так і у водоймах.

28. Укажіть органи дихання, які має пуголовок після виходу з ікринки: а) зовнішні зябра; б) внутрішні зябра; в) легені; г) трахеї.

29. Укажіть, чому рептилій ще називають плазунами: а) через їхнє середовище життя; б) у зв'язку з будовою кінцівок; в) у зв’язку з розташуванням кінцівок; г) у зв’язку з особливостями розвитку.

30. Укажіть відділи тіла плазунів: а) голова, тулуб, черевце; б) головогруди, черевце; в) голова, тулуб, хвіст; г) голова, груди, черевце.

31. Зазначте особливості покривів тіла плазунів: а) суха гола шкіра; б) суха шкіра, укрита роговими утворами; в) гола шкіра, багата на слизові залози; г) шкіра, багата на слизові залози і вкрита роговими щитками.

32. Укажіть отруйний вид плазунів: а) вуж водяний; б) мідянка; в) королівська кобра; г) веретільниця.

33. Укажіть ознаки, за якими можна відрізнити безногу ящірку від змії: а) тіло вкрите лусками; б) рухливі повіки; в) відсутність кінцівок; г) довгий язик, що слугує органом дотику.

34. Укажіть, які борідки мають контурні пера: а) тільки першого порядку; б) тільки другого порядку; в) як першого, так і другого порядку; г) не мають борідок.

35. Укажіть м’язи, які забезпечують підйом  крил: а) грудні; б) крилові; в) міжреберні; г) шийні.

36. Охарактеризуйте особливості запліднення і розвитку птахів: а) запліднення внутрішнє, розвиток прямий; б) запліднення зовнішнє, розвиток прямий; в) запліднення внутрішнє, розвиток непрямий; г) запліднення зовнішнє, розвиток непрямий.

37. Укажіть екологічну групу птахів, до якої належить міська ластівка: а) осілі; б) кочові; в) перелітні; г) виводкові.

38. Укажіть ознаку, притаманну страусоподібним: а) мають кіль; б) не мають кіля; в) крила перетворені на ласти; г) літають, але погано.

39. Укажіть групу птахів, до якої належить найбільше видів: а) пінгвіни; б) соколоподібні; в) гусеподібні; г) горобцеподібні.

40. Укажіть особливості шкіри ссавців: а) суха, залози відсутні; б) суха, є лише куприкова залоза; в) багата на потові, сальні та молочні залози; г) багата на слизові залози.

41. Укажіть ссавця, який відкладає яйця: а) кенгуру; б) качкодзьоб; в) коала; г) американський опосум.

42. Укажіть ссавця, який має хижий зуб: а) дика свиня; б) орангутан; в) ведмідь бурий; г) їжак вухатий.

43. Укажіть групу ссавців, здатну до ехолокації: а) комахоїдні; б) гризуни; в) рукокрилі; г) хижі.




19.01.2021рік вівторок

Тема: Живлення та травлення.Павлов І. П. (1849-1936), лауреат Нобелівської премії з фізіології й медицини (1904), порівнював травлення з конвейєрним хімічним виробництвом. Він писав: «Сировина, що поступає на завод, проходить довгий ряд відділів, у яких зазнає механічної й хімічної обробки і через незліченні бічні ворота надходить у магазини тіла. Крім основної лінії відділів, є ряд бічних фабрик, що виготовляють реактиви для обробки сировини». Як ви розумієте таке порівняння видатного науковця?

ЗМІСТ

Які основні етапи травлення тварин?

У тварин травлення є початковим етапом обміну речовин. Під час травлення їжа в більшості тварин зазнає спочатку механічного подрібнення. Наприклад, черевоногі молюски роблять це за допомогою язика з терткою, хребетні використовують зуби, рогові щелепи, дзьоб. У тварин, які живляться рідкою їжею, подрібнення відсутнє. Наприклад, комарі, москіти, клопи, блохи, п’явки всмоктують поживні рідини за допомогою колючо-сисного ротового апарата або мускулистої глотки.

Основні етапи травлення

1. Механічна й хімічна обробка їжі

2. Всмоктування простих сполук

3. Транспорт простих поживних сполук

4. Засвоєння простих сполук

5. Видалення неперетравлених решток

Далі подрібнена їжа зазнає хімічного розщеплення за допомогою ферментів. Ці активні речовини утворюються в травних залозах і виділяються в травну систему. Завдяки ферментам, складні речовини, якими є складні вуглеводи, жири й білки, перетворюються на прості сполуки з невеликою молекулярною масою. Отримані прості речовини в такому вигляді вже можуть проникати через стінки кишечника в кров завдяки всмоктуванню. Потім ці речовини транспортуються до клітин, проникають у них через клітинні мембрани й включаються в процеси побудови власних речовин та отримання енергії для життєдіяльності організму.

Отже, ТРАВЛЕННЯ ТВАРИН - це сукупність процесів, які здійснюють подрібнення й розщеплення їжі на прості речовини, що можуть всмоктуватися та брати участь у процесі обміну речовин.

Які є типи травлення?

Травлення у більшості тварин відбувається всередині організму. Їжа надходить у кишкову порожнину або в травну систему, де й зазнає змін. У деяких тварин травлення починається поза організмом. Наприклад, павуки за допомогою хеліцер із кігтиками вводять у тіло жертви отруту, яка й розщеплює вміст тіла на рідку масу. За місцем проходження травлення виділяють два його типи - організмове й позаорганізмове. Травлення усередині організму здійснюється за допомогою ферментів, які зосереджуються в клітинах, на поверхні клітин або виділяються в порожнини органів травлення. За цією ознакою розрізняють три типи організмового травлення: внутрішньоклітинне, позаклітинне та приклітинне.

Типи травлення тварин

І. Позаорганізмове

ІІ. Організмове

1. Внутрішньоклітинне

2. Позаклітинне

3. Приклітинне

Внутрішньоклітинне травлення найдавніше з еволюційної точки зору. Воно відбувається в клітині завдяки ферментам травних вакуоль. Цей вид травлення притаманний усім твариноподібним одноклітинним істотам та нижчим багатоклітинним організмам. Наприклад, у губок є клітини-амебоцити, які здійснюють захоплення часточок їжі, їх перетравлення та рознесення поживних речовин по тілу. У кишковопорожнинних таке травлення відбувається в травних клітинах тіла. В організмах багатьох безхребетних і хребетних також є подібні клітини, але вони здійснюють захисну функцію (фагоцитарні клітини червів, лейкоцити крові).

Позаклітинне травлення відбувається під впливом ферментів, що секретуються клітинами (наприклад, залозисті клітини кишковопорожнинних) або травними залозами (наприклад, слинні, підшлункова, печінка) у кишкову порожнину або порожнини органів травлення. Такий тип травлення вперше з’явився в кишковопорожнинних і наявний у червів, членистоногих, молюсків і хордових, тобто є найпоширенішим.

Приклітинне травлення (пристінкове, примембранне) займає проміжне положення між внутрішньоклітинним і позаклітинним. Воно відбувається завдяки дії ферментів, розташованих на мембранах клітин внутрішньої оболонки кишечника. Цей тип травлення має важливе значення для діяльності травної системи хребетних тварин.

Отже, у тварин є різні способи травлення, що розрізняються, зазвичай, місцем проходження.

Які основні відділи та функції травної системи тварин?

ТРАВНА СИСТЕМА - сукупність анатомічно поєднаних органів, що забезпечують перетворення їжі й засвоєння простих поживних речовин. Уперше травна порожнина, у якій здійснюється позаклітинне травлення, з’являється у кишковопорожнинних. Із зовнішнім середовищем її поєднує лише ротовий отвір. Через нього надходить їжа і видаляються назовні неперетравлені рештки. У реброплавів краї ротового отвору загинаються всередину, утворюючи глотку, а в плоских червів уже є сліпий кишечник. Тобто найпростішим типом травної системи є сліпозамкнена система, яка має ротовий отвір, глотку й кишечник із виростами для дифузії поживних речовин. Але згодом в еволюції травної системи відбулася справжня революція - сформувалася наскрізна травна система, що є в молюсків, членистоногих і хордових.

У більшості хребетних тварин наскрізна травна система влаштована за подібним принципом. Травна система є суцільною трубкою, що сполучає ротовий отвір з анальним і поділяється за функціями й особливостями будови на три відділи:

- передній відділ складається з рота, ротової порожнини, глотки, стравоходу і шлунка; основна функція цього відділу полягає в механічній та початковій хімічній обробці їжі під впливом ферментів слинних і шлункових залоз;

- середній відділ включає тонку кишку із підшлунковою залозою та печінкою; основними функціями цього відділу є завершальне перетравлення їжі та всмоктування поживних речовин у кров і лімфу;

- задній відділ складається з товстого кишечника із прямою кишкою, у якій відбувається формування й виділення неперетравлених залишків їжі, та анального отвора.

Проте в різних тварин є деякі відмінності в будові травної системи, пов’язані з особливостями живлення. Наприклад, у п’явок і павуків глотка мускулиста й виконує всмоктувальну функцію. У тварин, що харчуються м’ясом, кишечник коротший, аніж у травоїдних. Для додаткової механічної обробки в раків шлунок поділений на жувальний і цідильний відділи, у птахів - на м’язовий і залозистий, а в жуйних копитних тварин - аж на чотири відділи.

Іл. 141. А - Загальна схема будови наскрізної травної системи (на прикладі ссавців): 1 - рот; 2 - ротова порожнина; 3 - глотка; 4 - стравохід; 5 - шлунок; 6 - печінка; 7 - підшлункова залоза; 8 - тонка кишка; 9 - товста кишка; 10 - сліпа кишка: 11 - пряма кишка; 12 - анус. Б - Будова шлунка жуйної тварини: 1 - рубець; 2 - сітка; 3 - книжка; 4 - сичуг


Отже, основними функціями травної системи є механічне подрібнення їжі, хімічне розщеплення, утворення травних ферментів, всмоктування, видалення неперетравлених решток.

Завдання.  Відповісти на питання:

1)

Перед вами на ілюстраціях зображені миша хатня (1) та африканський саванний слон (2). Вага миші в середньому 50 г, а слона - 8 000 кг. Маса корму, що споживається слоном, дорівнює 1 % маси його тіла, а добовий раціон миші складає 20 % від її маси. Зробіть обчислення та сформулюйте висновок про те, ХТО БІЛЬШЕ ЇСТЬ відносно розмірів тіла (слон чи миша) і чому? Поясніть значення травлення для цих тварин.

2)  Зіставте групи хребетних тварин з особливостями їхньої травної системи, визначте основні напрямки ускладнення будови та функцій травної системи хребетних.

1 Риби

2 Амфібії

3 Рептилії

4 Птахи

5 Ссавці

 

А Окрема диференціація зубів, рухливий язик, слинні залози з травними ферментами, клоака.

Б Відсутність зубів, слинні залози з травними ферментами, шлунок із двох відділів, короткий кишечник, клоака.

В Однотипні зуби, язик без м'язів, відсутність слинних залоз.

Г Зуби диференційовані на групи, слинні залози з травними ферментами, шлунок із травними залозами й розвиненими м'язами.

Д Мускулистий язик, слина без ферментів, клоака.

Домашнє завдання: опрацювати§28, відповісти на вище зазначені питання письмово.


        




21.01.2021рік четвер

Тема: Різноманітність травних систем.

Завдання:1) перегляньте відео https://youtu.be/cQ6MG937Shw

2) запам’ятайте основну думку теми.

Живлення тварин — надходження в організм і засвоєння ним речовин, необхідних для забезпечення енергетичних витрат, будови і відновлення тканин. Поживні речовини потрапляють до організму тварин з їжею.

Тваринам притаманні різні способи живлення: серед них є хижаки, рослиноїдні, усеїдні, паразитичні та інші види. Живлення тварин забезпечує травна система.

Органи, що входять до її складу, забезпечують:

·         захоплення їжі;

·         внутрішньоклітинне або позаклітинне травлення;

·         всмоктування поживних речовин.                                                                                                                                                                                                                                                                             

            Травлення — сукупність процесів, що забезпечують механічне та хімічне (за участю травних ферментів) розщеплення їжі на компоненти, які можуть засвоюватися організмом та включатися в обмін речовин.

Типи травлення:

1. порожнинне (позаклітинне);

2. внутрішньоклітинне;

3. мембранне (пристінкове).

Виділяють два типи будови травної системи тварин:

1. ненаскрізна (мішкоподібна);

2. наскрізна.

Ефективність процесу травлення підвищується тоді, коли він поділений на послідовні стадії, що змінюють одна одну і за кожну з яких відповідає один який-небудь орган, що спеціалізований для виконання окремої функції. Тому трубчасту (наскрізну) травну систему багатоклітинних тварин і поділяють на три послідовно розташовані відділи:

1.      передній;

2.      середній;

3.      задній.

Схема травної системи ссавців:

ротова порожнина – глотка – стравохід – шлунок – кишечник – анальний отвір

 Довжина травної системи залежить від характеру їжи тварини. У хижаків кишечник завжди коротший, ніж у травоїдних. Особливо довгий кишечник у жуків-гнойовиків, тому що вони живляться їжею, бідною на поживні речовини. Деякі паразитичні організми, наприклад бичачий ціп’як, можуть втрачати травну систему взагалі. Вони всмоктують поживні речовини з організму хазяїна через покриви.

Домашнє завдання: опрацювати§29, (випишіть головне, запам’ятайте, вивчіть.)

Відповісти на питання : (письмово у зошиті , сфотографувати та відправити вайбером)

 Оцінка

Запитання для самоконтролю

   1-6

1. Що таке травлення тварин? 2. Які речовини називаються ферментами? 3. Назвіть основні типи травлення тварин. 4. Назвіть основні функції травної системи. 5. Які два типи травних систем можна виділити у тварин? 6. Назвіть основні органи травлення тварин.

   7-9

7. Які основні етапи травлення тварин? 8. Які типи травлення виділяють у тварин? 9. Які основні відділи та функції травної системи тварин?

  10-12

10. На прикладі травної системи хребетних доведіть зв'язок між ускладненням будови та ускладненням функцій.

Немає коментарів:

Дописати коментар