Сторінки

Другий семестр 2021рік. Природознавство 5клас.


  09.02.2021рік

Тема: Властивості повітря.



















Пові́тря — природна суміш газів, з яких складається атмосфера ЗемліНайважливішим для життя газом, звичайно ж, є кисень, тому що він підтримує горіння, а отже, сприяє вивільненню енергії.Слово атмосфера виникло для опису повітря планети Земля ще в ті часи, коли інші планети мало цікавили людство. Тому і на теперішній час воно використовується саме в такому значенні. Ця оболонка сягає приблизно 1000 км. Повітря в атмосфері зосереджується нерівномірно, тому чим далі від поверхні земної кулі, тим його менше.

     Найважливішим для життя газом, звичайно ж, є Оксиген, тому що він підтримує горіння, а отже, сприяє вивільненню енергії.

Веселка виникає тоді, коли сонячні промені різної довжини проходять крізь найдрібніші крапельки води в атмосфері. У цей час ми не бачимо самої вологи, проте можемо спостерігати яскраві сонячні хвилі різного кольору.

           До складу повітря входить озон, який утворює захисну оболонку для земної кулі — озоновий екран (озоносферу).  Озоносфера розташована в атмосфері на висоті 20–25 км.Озоновий шар було відкрито в 1913 році Шарлем Фабрі та Анрі Буїсоном. У 1920-х рокахозоновий шар активно досліджував професор оксфордського університету Ґордон Добсон, на честь якого названо одиницю вимірювання товщини озонового шару — одиниця Добсона.                 Завдяки озону в озоносфері інтенсивно поглинається ультрафіолетова частина сонячної радіації. Тому озоновий шар має виняткове значення для розвитку життя на нашій планеті. Він перешкоджає проникненню на поверхню Землі згубного для всього живого ультрафіолетового проміння.   Завдяки властивості погано проводити тепло, повітря зберігає сталість температурного режиму на нашій планеті. Згадайте, різниця температур вдень і ввечері не дуже велика. Особливо в порівнянні з іншими планетами. Наприклад, на Меркурії (найближчій до

Сонця планеті) вдень температура може сягати до +465 °C, а вночі падати до –184 °C. Це пов’язано з тим, що в Меркурія не має атмосфери (газової оболонки).

Скільки ми можемо обійтись без повітря?

              Одну, дві або декілька хвилин? Якщо людина не дихає більше ніж 5–7 хвилин, то в її мозку починаються незворотні процеси — кисневе голодування, яке призводить до втрати свідомості та загибелі. Хоча людству відомі випадки, коли люди встановлювали певні рекорди із цього приводу. Найдовше без повітря можуть обходитись фрідрайвери (люди, які займаються підводним плаванням без усілякого спорядження, просто затримуючи подих).

          У травні 2008 року рекорд установив ілюзіоніст Девід Блейн — він

не дихав 17 хвилин 4 секунди. У вересні 2008 року німецький драйвер Том Сіетас, який у вересні того ж року зміг затримати дихання на 17 хвилин 19 секунд. У тому ж 2008 році (у жовтні) італієць Джанлука Геноні потрапив до Книги рекордів Ґіннесса, коли провів під водою без маски 18 хвилин 3,69 секунди. У лютому 2010 року мешканець Цюріха Петер Колат потрапив до Книги рекордів Ґіннесса з результатом 19 хвилин 21 секунда. 1 квітня 2010 року фрідрайвер Стиг Северінсен встановив новий світовий рекорд — 20 хвилин 10 секунд.

Людина навчилась використовувати повітря в різних його проявах собі на користь: воно рухає по морю вітрильники, крутить крила вітряків, ним накачують гумові колеса, повітряні кульки, гумові іграшки, небом літають літаки, гелікоптери, аероплани, повітряні  кулі тощо.

Отже, значення повітря як для людини, так і для планети в цілому є неоціненним.

Гало (від давньогрец. ἅλως — коло, диск; також — аура, німб, ореол) — це оптичний феномен, коло, що світиться навколо об’єкта — джерела світла. Зазвичай гало виглядає як світіння навколо диска Місяця або Сонця. Таке явище виникає під час проходження місячного світла крізь вологу атмосферу

Як утворюються хмари?

Хмари — це скупчення водяної пари, розчиненої у повітрі. Хмари утворюються над Світовим океаном. Сонячне світло нагріває поверхню води, і частина її випаровується. Пара піднімається у повітря, поступово охолоджується і утворює хмари, які по всій земній кулі розносить вітер. Кожна хмара складається з мільярдів краплинок. Щоб із них  утворилась хоча б одна краплина води, необхідно поєднати між собою мільйон таких краплинок.

Найвищі хмари на Землі — срібні хмари. Вони утворюються на висоті 80–85 км у мезосфері. Їх можна спостерігати тоді, коли вони осяяні Сонцем, а нижні шари атмосфери затінені Землею. Вдень їх не видно. Вони дуже тонкі, настільки, що крізь них можна побачити зорі.  Сріблясті хмари - рідкісні атмосферні явища, подібні до хмар, видимі в глибоких сутінках. Складаються з водяної криги. Зазвичай спостерігаються влітку, між 50° та 70° північної та південної широти. Це найвищі хмари в атмосфері Землі, розташовані в мезосфері на висотах між 76 та 85 км. Зрідка спостерігаються в Україні.

Чому йде дощ?

             Коли маленькі крапельки, з яких складаються хмари, поєднуються між собою і стають дуже великими, вони не можуть більше залишатись у повітрі, тому що стають дуже важкими, і падають на землю. Це опади у вигляді дощу. У залежності від того, на якій висоті розташовані хмари, краплини можуть випадати у вигляді дощу, снігу або граду.

Де утворюються сніжинки?

      Інколи мікроскопічні краплинки води, які містяться у повітрі, поєднуються з дрібними часточками пилу або інших речовин, маленькими частками рослин, які розносить вітер,— і замерзають, перетворюючись на льодяні кристалики. Тоді вони стають важкими і падають на землю. У час, коли кристалики пролітають крізь хмару, вони поєднуються з охолодженими краплинками води й утворюють сніжинки. Зазвичай вони мають шестигранну форму. Якщо хмара розташована низько над поверхнею Землі, то сніжинки так і залишаються замерзлими і випадають у вигляді снігу.

Що таке град?

Град — це різновид опадів. Градинка — це замерзла кулька, що складається з кількох шарів льоду. Утворення граду починається так само, як і утворення снігу. Проте градинки постійно літають у товщі хмари за допомогою вітру, то піднімаючись вгору до холодного повітря, то опускаючись донизу. У результаті таких «прогулянок хмарою» сніг на градинкахпостійно тане, а шари льоду, навпаки, наростають.

Градини зазвичай мають вигляд льодяних ядер сферичної форми чи часток криги діаметром від 5 до 50 мм

Що таке туман?

Туман, як і хмари, утворюється з дрібнесеньких краплинок води, які випаровуються з поверхні ґрунту або води. 

За своєю суттю туман є хмарою, яка розташована дуже низько над поверхнею Землі. Зазвичай туман виникає зранку, коли прохолодно і тепла пара, що піднімається з поверхні водойм або ґрунту, зустрічається з прохолодним повітрям. Так виникає паровий туман. Також туман може з’явитись, коли тепле повітря зустрічається з холодним. Тумани з водяних крапель спостерігаються зазвичай за температур повітря вище за −20 °C, але можуть виникати навіть і за температур нижче −40 °C. При температурі нижче за −20 °C переважають крижані тумани.

Забруднення повітря — велика загроза для планети. Тому слід дотримуватись кількох правил, які допоможуть зберегти повітря чистим.

Висаджувати більше зелених рослин. Саме рослини виділяють кисень і поглинають вуглекислий газ.  Зберігати ліси від виникнення пожеж та забруднення.

Висновок

1)Повітря навколо нас.

2)Повітря — газоподібне тіло. Воно, як будь-яке інше тіло, займає певне місце.

3)Повітря має такі властивості: прозоре, без кольору, без запаху, легше від води, заповнює всі порожнини, є у ґрунті, воді, пружне, погано проводить тепло.

4)Атмосфера— це зовнішня газова оболонка Землі.

5)До складу повітря входить озон.

6)...про значення повітря.

Завдання.

1)Наведіть усі відомі вам пристрої та технології, розроблені на властивостях повітря. Наприклад, термос. 

2) Відповісти на питання у робочому зошиті.

У світі цікавого…

Учені Уральського й Сибірського відділень Російської академії наук установили дуже цікавий факт самоочищення повітря земною поверхнею. Карстові печери й кам'яні осипи на схилах гір є своєрідними природними кондиціонерами: через різницю температур зовнішнього повітря й повітря всередині печери або осипу виникає активний рух (узимку повітря всмоктується крізь тріщини, входи, порожнини, відфільтровується, очищується, а влітку очищене повітря виштовхується назовні; крім того, відбувається добовий обмін повітря в печерах та осипах). За рахунок сезонного «дихання» карстові масиви й гірські осипи поглинають та акумулюють значні маси забруднювачів атмосфери. Бережіть карстові печери! Не перетворюйте їх на склади й звалища!











Понеділок 04.01.2021. 

Тема:Форма Землі.

Завдання:

1) ознайомитися з уявленнями людей про форму Землі в давнину.

2) зрозуміти докази кулястої форми нашої планети, що їх наводили вчені в давні часи.

 Перегляд відео:https://youtu.be/4xLGSvS91YY

https://youtu.be/G2vC1VWcPok



3)Справжню форму Землі вчені назвали геоїдом, що буквально означає «землеподібний».За сучасними даними Земля має форму кулі, яка дещо  сплюснута з полюсів.

4) Домашнє завдання: опрацювати параграф 21 стор.96 підручника Ярошенко, Бойко.Відповідати на питання на сторінці 98.

Додаткове відео:https://youtu.be/w1h1ee2_fIo

Вівторок 02.01.2021

Тема: Розміри нашої планети.

Завдання:

1)Ознайомитися з уявними лініями проведеними на глобусі  і географічній карті, за якими встановили розміри Землі.

2) Розрізняти обєкти на глобусі й географічній карті.

3)Дізнатися про розміри Землі.


Пояснення.1)Перегляньте відео:https://youtu.be/dBA7X1taA9U


2) Перегляньте відео та дайте відповіді на питання у цьому відео.(написати у своєму зошиті та відіслати вайбером)https://youtu.be/euKi7zQscrE


3)Домашнє завдання: опрацювати параграф 22.

18.01.2021рік.

Тема: Внутрішня будова Землі

Переглянути відео:https://youtu.be/IDOLEQgtwsA

Розгляньте схеми:




додатковоhttps://youtu.be/09THNOGTtLw

Домашнє завдання: опрацювати § 23, дати відповіді на питання у робочому зошиті.

 

19.01.2021рік. вівторок.

Тема:Рухи нашої планети.

Переглянути відео:https://youtu.be/41_RU8xlMgU


Домашнє завдання: опрацювати § 24( стор.104-107.), відповісти на питання  до теми у робочому зошиті.


Немає коментарів:

Дописати коментар